Online Terapi

Profesyonel olarak online terapi, kendinizi ortamda iyi tanımanıza ve hayatınızda doğru kararı vermenize yönelik yapılan verimli bir psikoterapi çeşididir.

Profesyonel olarak online terapi, kendinizi ortamda iyi tanımanıza ve hayatınızda doğru kararı vermenize yönelik yapılan verimli bir psikoterapi çeşididir. Psikoloji ve online  terapi odaklı problemlerinize çözüm bulmanıza yardımcı olmak için burdayız.

Akıl sağlığı endişeleriniz için daha yoğun, kişiselleştirilmiş destek arıyorsanız, Online Terapi  konusunda eğitim almış Uzman Psikolog Salih Eskici size yardımcı olacak bilgi ve uzmanlığa sahiptir.
Psikiyatristler, zihinsel, davranışsal ve kişilik bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış eğitimli doktorlardır. Bu tıp uzmanları, bir dizi zihinsel sağlık sorununu tedavi etmek için oldukça eğitimli ve donanımlıdır. Psikiyatrik destek arıyorsanız, seçenekleriniz var: yüz yüze seanslara ek olarak, birçok psikiyatrist hizmetlerini çevrimiçi olarak sunar, böylece programınızdan ödün vermeden yardımlarını alabilirsiniz.
Seçeneklerinizi, psikiyatriyi neden seçebileceğinizi ve çevrimiçi terapinin psikiyatrik tedavi planınızı nasıl iyileştirebileceğini keşfedeceğiz.

online terapi

Teknoloji dünyasında yaşanan hızlı dönüşümle birlikte online psikolog, online psikolojik destek gibi kavramları da sıkça duyar olduk. Çeşitli mecralarda online terapi, e-terapi, teleterapi gibi isimlerle de adlandırılan online psikolojik destek hizmetleri; ruh sağlığı alanında çalışan uzmanların danışanlarıyla internet, telefon, mail, mesajlaşma servisleri gibi telekominikasyon araçları aracılığıyla iletişim kurmalarına ve psikolojik destek seansları gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Lisans eğitimini üniversitelerin psikoloji bölümlerinde tamamlamış, psikolojik destek hizmetlerini bu tür mecralar aracılığıyla gerçekleştiren uzmanlara da online psikolog deniyor.

Günümüzde mental sağlık alanında yapılan birçok araştırma psikolojik desteğin yaşamda karşılaştığımız zorluklarla başa çıkabilmenin en iyi yollarından biri olduğunu kanıtlamıştır. Hepimiz zaman zaman yaşamın karşımıza çıkarttığı, istenmeyen olay ya da durumlarla başa çıkmakta zorlandığımızı hissederiz. Bu tür zamanlarda bir ruh sağlığı uzmanından psikolojik destek almak, yalnızca yüzeysel olarak değil altta yatan, kendi başımıza çözümleyemediğimiz sorunları da çözebilmemize yardımcı olarak bu zorlu zamanlarla başa çıkabilmenin en doğal ve ilaçsız yoludur.

Online Terapinin Kısa Tarihi

Her ne kadar günümüzde bu alanda çalışan uzmanlar tarafından bile fazla bilinmese de psikologların, psikiyatristlerin ve mental sağlık alanında çalışan uzmanların hastalarına uzaktan destek verme uygulamalarının ilk ortaya çıkışı 1900’lü yılların başına kadar uzanıyor. Örneğin, modern psikiyatrinin kurucularından kabul edilen Freud ve meslektaşlarının hastalarıyla iletişimi sürdürebilmek için sıklıkla o dönemin iletişim yöntemi olan mektupları kullandıkları modern psikiyatri tarihinin dikkat geçen gerçeklerinden biridir. Dönemin koşulları gereği alıcılarına ulaşması günler hatta haftalar süren mektup iletişiminin “terapi” olarak kabul edilebilmesi tartışılır olsa da altta yatan ana ihtiyaç son derece açık; hastaların psikolojik desteğe, yönlendirmeye, geri bildirime ihtiyaçları vardı ve gerektiğinde bu destek posta servisiyle bile sağlanabiliyordu.

Telefonun icadını takip eden sürede ses ileti servislerinin artmasıyla uzaktan terapi uygulamalarında da yeni bir döneme girildi. Telefonun psikolojik müdehaleler için kullanılması 1900’lü yılların başlarına kadar uzansa da telefon ile psikolojik destek verilebilmesine olanak sağlayan servislerin popüler hale gelmesi yirminci yüzyılın ikinci yarısına tekabül ediyor. 2 Kasım 1953 tarihinde İngiltere’de intihara meyilli kişiler için kurulan “999” hattına gelen ilk telefon ile ünlü yardım kuruluşu “Samaritans” ın hizmetleri de resmi olarak başlamış kabul edilmektedir. 1950’li yıllardan itibaren telefon yardım hatlarının kullanımının artması günümüzde “tele-psikoterapi” olarak adlandırılan, psikoterapi hizmetlerinin profesyonel olarak telefon yoluyla gerçekleşmesine de altyapı sağlamıştır.İngiliz Ulusal Psikoterapi ve Danışmanlık derneği (BACP) 1994 yılından beri telefon ile psikoterapi yetkinliğini ulusal mesleki yeterlilik sürecinin bir parçası olarak kabul etmektedir.

Psikolog ve Online Terapi İçin Çevrimiçi Seçenekleri Keşfetmek

Birçoğumuz zihinsel sağlığımızı iyileştirmek istesek de, bırakın kelimeleri, yardım istemek için zaman bulmak zor olabilir. Yeni bir bebek, bunaltıcı bir iş veya uzak bir bölgede yaşamak, kaliteli akıl sağlığı hizmetlerine erişmemizi engelleyebilir.

Bununla birlikte, dijital çağda, birçok psikolog, psikiyatriyi daha geniş bir hasta yelpazesi için erişilebilir kılmak için çevrimiçi oturumlar sunmaktadır. İster bir psikiyatr ister psikolog arıyor olun, çevrimiçi bir akıl sağlığı uzmanı, yüz yüze bir terapi seansında alacağınız aynı şefkati, profesyonel içgörüleri ve tedaviyi sağlayabilir. Bazı durumlarda psikologunuz ilk konsültasyonunuzda yüz yüze görüşebilir ve ardından görüntülü sohbet veya başka bir dijital platform aracılığıyla tedaviye devam etmeye karar verebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun, çevrimiçi bir psikolog bulmak ve evden çıkmadan kapsamlı bir ruh sağlığı değerlendirmesi almak  mümkündür.

Hem terapi hem de psikolog hizmetleri ruh sağlığı hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak için hızla yaygınlaşıyor. Pek çok çalışma çevrimiçi terapinin faydalarına odaklanırken, birçok araştırmacı fobiler için maruz kalma terapisini kolaylaştıran sanal gerçeklik, BDT sağlamak için sohbet robotları ve hatta psikolog teşhisleri desteklemek için ses ve yüz tanıma yazılımı gibi psikiyatride dijital çözümlerin potansiyeline işaret ediyor. . 

Psikologlar, dijital platformların tedavilerini nasıl geliştirebileceğini araştırmaya devam ediyor; ancak bu arada birçoğu hastalarına görüntülü sohbet, telefon görüşmeleri ve hatta mesajlaşma seçenekleri sunuyor, böylece insanlar günlük rutinlerini yeniden düzenlemeden ruh sağlıklarına yatırım yapabilirler. Çevrimiçi olarak bir Psikolog ile  çalışmak istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz...

Online Psikolog ve Online Psikolojik Danışman Salih Eskici ile evinizden anında görüntülü, sesli online terapi deneyimi yaşayın.

Instagram